ariasanat
16 آذر 1401 - 15:03

آیت‌الله دژکام: برای تحول باید ابزار تحول را تولید کنیم

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز گفت: بستر جامعه بشری تحول‌پذیر است؛ لذا باید ابزار این تحول را تولید کنیم، اکنون هم جامعه ما دچار مشکلاتی است که انکار نمی‌کنیم، اما آیا این مشکلات می‌خواهد تا ابد بماند؟ اگر بپذیریم یک جامعه انسانی در حال تکامل و در فرآیند تغییر است، باید تلاش کنیم تا این فرایند را به نفع مصالح خود، ملت‌ و کشورمان تغییر دهیم و من از شما دانشجویان می‌خواهم این را مبنا قرار دهید.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در آیین گرامیداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه حس ناامیدی نباید در جامعه ظاهر شود، اظهار داشت: اولین مسئله‌ای که باید مد نظر قرار بگیرد این است که نباید حس ناامیدی و یاس مدام در جامعه اظهار گردد، باید ببینیم باور ما نسبت ‌به واقعیت های جامعه بشری و جامعه خودمان چیست؟ ما به یک سیر تکامل و ثبات در سطح جامعه معتقد هستیم یا یک عدم تحول و اغتشاش؟ اگر معتقد شدیم که وضع ما نهایتا همین است و تغییرپذیر نیست و ما در نقطه ای که ایستاده ایم، تا ابد خواهیم ماند پس قاعدتاً باید ناامید باشیم. 

امام جمعه شیراز ادامه داد: امام راحل که جلودار حرکت و انقلاب بودند در یک فضایی بسیار سخت‌تر از امروز، امیدوار به تحول و آینده درخشان برای ایران بودند، چرا؟ چون می‌دانستند که بستر جامعه بشری تحول‌پذیر است؛ لذا باید ابزار این تحول را تولید کنیم، اکنون هم جامعه ما دچار مشکلاتی است که انکار نمی‌کنیم، اما آیا این مشکلات می‌خواهد تا ابد بماند؟ اگر بپذیریم یک جامعه انسانی در حال تکامل و در فرآیند تغییر است، باید تلاش کنیم تا این فرایند را به نفع مصالح خود، ملت‌ و کشورمان تغییر دهیم و من از شما دانشجویان می‌خواهم این را مبنا قرار دهید. 

وی افزود: تحولات آینده وضع اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور ما را قطعا بهتر خواهد کرد و آینده درخشانی در انتظار ملت ماست.

 

 

نماینده ولی فقیه در فارس، گام اول را طرح پرسشی اساسی دانست که باید مطرح شود و همه به پاسخ آن فکر کنیم و دانشگاه هم جای این پرسش است.

وی افزود: آن پرسش این است که آیا ما در جامعه دائما در فرایند تغییر قرار داریم یا بستر جامعه بستر ثبات و عدم تغییر است؟ عمده ناامیدی‌ها از تئوری دوم ناشی می‌شود. اگر پذیرفتیم تکامل و تحول امکان‌پذیر است، گام دوم این است که بدانیم این تکامل و تحول باید کجا شکل بگیرد.

آیت‌الله دژکام در ادامه با اشاره به وصیت امام (ره) ادامه داد: امام راحل (ره) در وصیت نامه خود فرموده اند: دو مرکز در کشور است که بایستی راهبری حرکت را به‌عهده داشته باشد؛ حوزه و دانشگاه. اما اکنون جای این دو در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها پیدا نیست، از نظر اجتماعی یک مشکل به‌ وجود آمده که باید آن را حل کنیم، حوزه و دانشگاه این قدرت را دارد، اما سازمان‌دهی و ابزارسازی نمی کنیم؛ بارها گفته‌ام که باید به بازآفرینی نقش دانشگاه و حوزه در تصمیم‌گیری‌ها و حرکت های اجتماعی بپردازیم.

وی در ادامه عنوان کرد: در محیط علمی دانشگاه و حوزه، موضوعات مورد ابتلاء جامعه باید یکی‌یکی مطرح شود و دانشگاه درگیر حل مسائل کشور گردد و بعد از طرح مسئله و پیدا کردن پاسخ، به راهکار تبدیل شود و بعد آن راهکار به مسئول مربوطه ارائه شود. 

وی تاکید کرد: جایگاه دانشگاه باید آنقدر بالا بیاید که بشود آزادانه به طرح دیدگاه درباره مسائل کشور پرداخت، بعد درباره این دیدگاه استدلال می شود و این استدلال می شود زمینه انتخاب آگاهانه، این یعنی مردم‌سالاری. 

امام جمعه شیراز، ادامه داد: شیراز به‌عنوان یکی از شهرهایی که همیشه مرکز تفکر و منطق و فلسفه بوده بایستی بتواند پاسخ‌گوی این نیاز برای کشور باشد، در تحولات اجتماعی ایران بعد از انقلاب، هنوز این نوعِ کار را یاد نگرفته ایم، لذا بخاطر نیاز کشورمان باید دور هم نشستن، گفتگو کردن، همفکری کردن و به سمت حل مشکل رفتن را تجربه کنیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 900791