ariasanat
07 بهمن 1401 - 16:48

بزرگترین کمبود معلم در ۵۰ سال گذشته در آلمان

نتیجه بررسی یک موسسه مهم اقتصادی در آلمان نشان می دهد که بحران کمبود کارگران ماهر در آلمان در سال‌های آینده در بسیاری بخش‌ها تشدید می شود و انجمن معلمان آلمان هم از بزرگترین بحران کمبود معلم در ۵۰ سال گذشته در سیستم آموزشی این کشور خبر داده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "ویرتشافتز ووخه" آلمان در مطلبی نوشت: کمبود کارگران ماهر در آلمان در سال‌های آینده در بسیاری از زمینه‌ها - به ویژه در بخش فروش، مهدکودک‌ها، مددکاری اجتماعی و بیمارستان‌ها - تشدید خواهد شد. این نتیجه مطالعه موسسه اقتصاد آلمان (IW) مرتبط با کارفرمایان است. بر این اساس برای از بین بردن این شکاف قریب الوقوع کارکنان ، افراد بیشتری باید سر کار گذاشته شوند و بعداً بازنشسته شوند. الکساندر برستد، نویسنده این مطالعه، گفت: اگر ما بتوانیم به بومی‌ها اجازه دهیم کمی بیشتر کار کنند، کمک بزرگی به ما خواهد کرد.

در این مطالعه، IW از داده‌های شناخته شده برای تجزیه و تحلیل چگونگی توسعه کمبود کارگران در گروه‌های شغلی فردی تا سال 2026 استفاده می‌کند. بر این اساس بیشترین شکاف احتمالاً مربوط به مراقبت از کودک، پرستاری و مراقبت از سالمندان و مددکاری اجتماعی است. قبل از آنها بخش فروش است که مثلاً فاقد صندوقدار است. با این حال، این بخش در معرض نوسانات زیادی است.

بر اساس این گزارش یکی از دلایل اصلی کمبود کارگران ماهر این است که بچه‌های بوم، یعنی نسلی که تعداد زیادی از تولدها را دارند، به تدریج بازنشسته می‌شوند و کارگران مهاجر به تنهایی حداقل با سرعت کنونی مهاجرت نمی توانند این شکاف را پر کنند.

الکساندر برستد گفت به همین دلیل مهم است که افراد را برای مدت طولانی تری در کار نگه دارید. وی گفت: امروز کارکنان با میانگین سنی 64 سال بازنشسته می شوند. اگر فقط کمی بیشتر از آن بهره ببریم، در حال حاضر به دستاوردهای زیادی رسیده ایم. به گفته وی اجازه دادن به افراد مسن کار تا حد زیادی مهمترین اهرم در برابر کمبود کارگران ماهر است و این مسئله به طور کلی، سه برابر مهمتر از مهاجرت است. به گفته این کارشناس برجسته آلمانی ارائه پیشنهادات مناسب برای افراد مسن مانند کار پاره وقت ضروری است.

سباستین دالین، اقتصاددان در موسسه تحقیقات اقتصاد کلان و چرخه تجاری (IMK) بنیاد هانس بوکلر نیز با این راهکار موافق است. او گفت که افراد مسن می توانند نقش مهمی در مبارزه با کمبود مهارت ایفا کنند. وی در عین حال گفت : با این حال ما باید به آنها انعطاف پذیری لازم را در محل کار بدهیL.

وی افزود: به عنوان مثال، برای پر کردن خلاءهای بزرگ کارکنان در بیمارستان ها، سازماندهی جدید کار مورد نیاز است. این کارشناس اقتصادی گفت: در حرفه های پرستاری و پزشکی به دلیل اینکه آن ها نمی توانند بیشتر کار کنند تعداد نیرو کم شده است. نباید این اتفاق بیفتد که کارمندان اینجا کم شوند.. برای جذابیت دوباره حرفه ها، دستمزد بهتری نیز لازم است.

انجمن حرفه ای آلمان برای حرفه های پرستاری نیز از اضافه کاری انتقاد می کند. برنادت کلاپر، مدیر ملی این انجمن گفت: ما در حال حاضر در حرفه های پرستاری می بینیم که غیبت های ناشی از بیماری و بازنشستگی پیش از موعد به طور قابل توجهی بیشتر از سایر مشاغل است. افزایش ساعات کار در این شرایط مشکل را تشدید می کند. در عوض، ساختارهای مراقبتی مورد نیاز است که امکان کار تا زمان بازنشستگی را فراهم کند.

سطح کارکنان در حوزه بهداشت، امور اجتماعی و آموزش در حال حاضر یک نقطه کانونی است. همانطور که مرکز صلاحیت IW برای تامین امنیت کارگران ماهر (کوفا) در مطالعه دیگری گزارش داد، در ماه دسامبر، بیش از نیمی از موقعیت های آگهی شده در این بخش تکمیل نشده باقی ماندند. از این گذشته، همچنین این بررسی نشان داد که کمبود مهارت در سه ماهه چهارم سال 2022 اندکی کاهش یافته است. با این حال، کارشناسان تاکید کردند که همچنان در سطح بالایی باقی مانده است.

کسب‌وکارهای صنعت ساخت‌وساز و تجارت نیز به سمت کمبود عمده کارکنان – به ویژه در بخش‌های فن‌آوری بهداشتی، گرمایشی و تهویه مطبوع پیش می‌روند. به عنوان مثال، در سال های آینده، آنها باید تحول انرژی بسیاری از نهادها را مدیریت کنند. کارستن مولر-اورینگ از انجمن مرکزی بهداشت، گرمایش و تهویه مطبوع گفت که ارقام آموزشی در اینجا کمی بهتر از روند عمومی است. مولر-اورینگ گفت: با این حال، این به هیچ وجه برای پوشش نیاز شدید به متخصصانی که برای انجام وظایف اعلام شده سیاسی مورد نیاز هستند کافی نیست.

برای این مطالعه، IW فقط کارمندانی را که مشمول حق بیمه تامین اجتماعی هستند در نظر گرفت. اظهارات در مورد تحولات آتی بر اساس داده های 2015 تا 2021 است - بنابراین مهاجرت در نتیجه جنگ اوکراین در نظر گرفته نشده است. بر این اساس در سال 2021، 400 گروه از 1300 گروه شغلی مورد بررسی از کمبود کارکنان رنج می بردند. بر این اساس تا سال 2026، این رقم به تقریبا 560 افزایش خواهد یافت. در این مطالعه آمده است: کمبود کارگران ماهر در حال سرایت به سایر مشاغل است.

از سوی دیگر، الکساندر برستد، نویسنده این مطالعه، اقدامات طراحی شده برای کاهش بیکاری را به عنوان یک اهرم نسبتا ضعیف در برابر کمبود کارگران ماهر می داند. وی گفت: این میزان اقدامات بسیار کم است و به نظر نمی رسد حتی در بحران ها بالا رود.

بززرگترین بحران کمبود معلم در 50 سال گذشته در آلمان

به گفته انجمن معلمان آلمان، سیستم آموزشی در حال حاضر با بزرگترین کمبود معلم در 50 سال گذشته مواجه است. هاینز-پیتر مایدینگر، رئیس این انجمن، در گفتگویی با راینیشن پست آلمان گفت که این یک تهدید بزرگ برای چشم انداز آینده جوانان است.

مایدینگر گفت که کمبود معلم تا حد زیادی "خانگی" است. در طول ده تا 15 سال گذشته ناکامی های زیادی در سیاست های آموزشی رخ داده است.

وی تاکید کرد: از یک سو، افزایش زاد و ولد که از سال 2012 در آلمان مشاهده شده است، برای مدت طولانی نادیده گرفته شده است، و از سوی دیگر، اجازه داده شده است که هزاران هزار مکان برای تحصیل برای مدرک معلمی در دهه های اخیر کاهش یابد.

وی پیش از ارائه توصیه های کمیسیون علمی دائمی (SWK) کنفرانس وزیران آموزش و پرورش در مورد چگونگی مقابله با کمبود شدید معلم در روز جمعه در برلین صحبت کرد. این شامل اقداماتی است که می تواند در کوتاه مدت و میان مدت اجرا شود.

رئیس انجمن معلمان گفت: در حال حاضر تنها اقدامات اضطراری مانند جذب و احراز صلاحیت پذیرفته شدگان جانبی، پیشنهادهای استخدامی جذاب برای معلمان بازنشسته و جذب دانشجو معلمان به عنوان معاون آموزشی کمک کننده است.

وی تاکید کرد که کمبود شدید نیروی معلم یک تهدید بزرگ برای چشم انداز آینده جوانان است.

کمبود معلم یکی از مبرم ترین مسائل در سیاست آموزش و پرورش است. کارشناسان کمیسیون مستقر در کنفرانس وزرای آموزش و پرورش (KMK) این جمعه در حال ارائه پیشنهادهایی در مورد چگونگی رفع کمبود کارکنان هستند. این شامل اقداماتی است که می تواند در کوتاه مدت و میان مدت اجرا شود.

در حال حاضر و در آینده قابل پیش‌بینی، با توجه به پیشرفت تعداد دانش‌آموزان و بازنشستگی، معلمان آموزش دیده به اندازه‌ای که لازم است وجود ندارد. محاسبات KMK نشان داده است که بین سال‌های 2021 تا 2035 به طور متوسط ​​حدود 1600 معلم غایب خواهند بود. پیش‌بینی‌های بدبینانه‌تر، عدد بسیار بزرگ‌تری را فرض می‌کنند. بر اساس نظرسنجی شبکه تحریریه آلمان (RND) در 16 ایالت فدرال، طبق اعلام وزارتخانه های آموزش و پرورش، بیش از 12000 موقعیت معلم در حال حاضر خالی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1001119