ariasanat
17 دی 1401 - 16:41

افزایش چشمگیر کودکان پناهنده مفقود شده در آلمان

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، شمار کودکان پناهنده بدون همراه مفقود شده در آلمان در سال ۲۰۲۲ افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان، تعداد 2009 کودک گمشده پناهجو در آلمان در سال 2022 ثبت شده است. به این ترتیب تعداد کودکان پناهنده گمشده در این کشور در بالاترین سطح در سه سال گذشته است.

این کودکان به عنوان خردسالان بدون همراه در آلمان ثبت شدند، سپس ناپدید شدند. اطلاعات کمی در مورد وضعیت افراد آسیب دیده وجود دارد.

بر اساس گزارش صندوق کودکان آلمان، تعداد کودکان پناهنده مفقود شده به بالاترین حد خود در سه سال گذشته رسیده است.

این سازمان روز جمعه اعلام کرد، طبق اطلاعات فعلی اداره پلیس جنایی فدرال آلمان 2009 نفر از کودکان و نوجوانانی که به عنوان پناهنده بدون همراه به آلمان آمده‌اند، در حال حاضر در سیستم اطلاعات پلیس (INPOL) مفقود شده اند. از ابتدای سال گذشته این رقم ده درصد افزایش داشته است.

سازمان حقوق کودک خواستار افزایش اقدامات آموزشی برای حمایت از این کودکان شد. هولگر هوفمن، مدیر ملی صندوق کودکان آلمان گفت: افزایش تعداد کودکان پناهنده گم شده نشان می دهد که سیستم های بین مرزی و ملی حفاظت از کودکان و سیستم های ثبت مربوطه باید بهبود یابد. این تنها راهی است که می توان از همان ابتدا از کودکان و جوانانی که به اروپا فرار می کنند بهتر حمایت و محافظت کرد.

تاکنون اطلاعات کمی در مورد وضعیت افراد آسیب دیده وجود دارد. هافمن می‌گوید: بنابراین ضروری است که درباره دلایل غیبت کودکان و موقعیت‌های زندگی آنها بهتر تحقیق شود.

وی تاکید کرد: سیستم‌های رفاهی جوانان، چشم‌انداز اقامت سریع و فرصت‌های الحاق خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

به گفته وی تنها زمانی که دلایل ناپدید شدن واضح‌تر باشد، می‌توان سرمایه‌گذاری هدفمندی در اقدامات پیشگیرانه انجام داد. هافمن تأکید کرد: علاوه بر این، سیستم‌های رفاهی مناسب برای کودکان و جوانان، چشم‌انداز اقامت به‌موقع و امکان الحاق خانواده‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

صندوق کودکان آلمان خاطرنشان کرد که سیستم های رفاهی کودکان و نوجوانان در بسیاری از شهرداری ها به اندازه کافی با افزایش تعداد پناهندگان خردسال بدون همراه همگام نیستند. استانداردهای مراقبت و اسکان تا حدی نادیده گرفته شده است. هافمن می گوید: این از نظر حقوق کودکان نیز بسیار مشکل ساز است.

وی در عین حال گفت که البته نمی توان این مسئله را رد کرد که کودکان پناهنده به سوی اقوام خود سفر کرده اند یا در جمع آوری داده ها در هنگام توزیع مجدد اشتباهاتی وجود داشته باشد. اما هیچ عدد قابل اعتمادی وجود ندارد. علاوه بر این، باید فرض کرد که کودکان پناهنده‌ای نیز وجود دارند که پس از ورود به آلمان ثبت نشده‌اند. در این رابطه، هنوز تعداد معینی از موارد گزارش نشده وجود دارد، اما در اینجا نیز ارقام قابل اعتمادی وجود ندارد.

در برخی از کشورهای اروپایی، ارزیابی آسیب‌پذیری زمانی انجام می‌شود که خردسالان بدون همراه ناپدید شوند. از دیدگاه صندوق کودکان آلمان، این باید در آلمان نیز استاندارد شود. این صندوق اعلام کرد که از دولت فدرال خواسته می شود تا بر این اساس عمل کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 960973