ariasanat
05 بهمن 1401 - 22:23

کمبود معلم چالشی بزرگ در سیستم آموزش و پرورش آلمان

یک رسانه آلمانی در گزارشی با استناد به گفته های مسئولین مربوطه کمبود معلم را چالشی در سیستم آموزش و پرورش این کشور ارزیابی کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ان تی وی آلمان در مطلبی نوشت: کمبود معلم داغ ترین مسئله در سیاست آموزش و پرورش آلمان است. یک نظرسنجی نشان می دهد که بیش از 12000 موقعیت شغلی در این بخش در آلمان خالی است. انجمن معلمان معتقد است که این مشکل بسیار بزرگتر از آن چیزی است که آمار رسمی نشان می دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: به گفته وزارت فرهنگ ایالت ها در حال حاضر بیش از 12000 معلم در آلمان کمبود وجود دارد. این نتیجه نظرسنجی شبکه تحریریه آلمان (RND) در 16 ایالت فدرال است. وزارتخانه های ایالتی دقیقا 12341 پست خالی را گزارش کردند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در زارلند، راینلاند-فالتز، براندنبورگ و باواریا هیچ شکافی وجود ندارد و حتی در هسن نیز مازاد عرضه وجود دارد. از سوی دیگر، در پرجمعیت‌ترین ایالت نوردراین-وستفالن، بیش از 8000 معلم، در شلزویگ-هولشتاین بیش از 2000 معلم، در زاکسن-آنهالت و برلین بیش از 800 معلم و در زاکسن، بادن-وورتمبرگ و نیدرزاکسن بیش از 400 معلم کمبود وجود دارد.

با این همه هاینز-پیتر مایدینگر، رئیس انجمن معلمان آلمان، این آمارها را «آرایش‌شده» خواند. به گفته وی، تعداد مشاغل خالی در این بخش در آلمان بین 32000 تا 40000 است . به گفته وی در بسیاری از ایالت های فدرال، ساعت ها در ابتدای سال تحصیلی بسته به کمبود معلم لغو می شود، به طوری که نیاز فقط روی کاغذ پوشش داده می شود. در برخی کشورها، والدین یا سایر افراد غیرآموزش دهنده نیز به عنوان به‌اصطلاح کمک‌کنندگان مدرسه استفاده می‌شوند و در آمار به‌عنوان معلم در نظر گرفته می‌شوند.

انجمن RBB در ابتدای ژانویه به نقل از جانا بورکامپ، وزیر امور مالی برلین گزارش داد، حدود 10000 معلم در چهار سال آینده به دلایل سنی بازنشسته خواهند شد. این تقریباً از هر سه معلم در پایتخت یکی را شامل می شود .

کمبود معلم در حال حاضر داغ ترین موضوع در سیاست آموزشی آلمان است. آسترید سابین بوسه، رئیس کنفرانس وزیران آموزش و پرورش (KMK)، پیش بینی می کند که آلمان باید ده سال دیگر با این موضوع مقابله کند. روز جمعه، دانشمندان علوم تربیتی از یک هیئت مشاوره مستقر در KMK می خواهند توصیه هایی را در مورد این موضوع ارائه کنند.

به گفته وزارت فرهنگ ایالت ها، ایالت های فدرال رویکردهای متفاوتی را برای مقابله با کمبود معلم در پیش گرفته اند. بر اساس نظرسنجی RND، از جمله راهکاها این است که از معلمان بازنشسته استفاده می شود، پاداش پرداخت می شود تا معلمان به جای بازنشستگی بمانند. علاوه بر این، ایالت ها به طور فزاینده ای برای تغییر شغل و ورودی های جانبی یا برای یک سال آموزشی داوطلبانه - مشابه سال اجتماعی داوطلبانه - در مدارس گزینه انتخاب می کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 998435